Üsküdar Çamlıca Cami Merak Edilenleri

Üsküdar Çamlıca Cami Merak Edilenleri

Üsküdar Çamlıca Cami Merak Edilenleri

2013 yılında inşaatına başlanan Üsküdar Çamlıca tepesinde yer alan cami oldukça büyük bir kapasiteye sahip olacaktır. İstanbul için hem dini hem de sosyal anlamda büyük proje olarak değerledirilen Üsküdar Çamlıca Camii gelen turistler tarafından da beğeniliyor. Aynı zamanda gösterişli olan Çamlıca Camisi 34 metre ene sahip bir dev kubbesi vardır. Türkiye’nin en büyük camisi de olan Çamlıca Cami’nin kubbesi 72 metre boyundadır. 6 minerali olarak temelleri atılan cami 7 Mart 2019 yılında açıldı. Cami içerisinde bulunan sosyal alanlar;

  • Konferans salonu
  • Kütüphane
  • Sanat galerisi
  • Otopark
  • Konuşma bölümü
  • Avlu gibi bölümlerde açılıştan sonra aktif olarak kullanılabilecektir.
İstanbul – Çamlıca – Cami

Çamlıca Cami Kapasitesi ve Kullanım Alanları

3500 araç kapasiteli bulunan otoparkın yanı sıra 3 bin metrekare olarak kütüphane alanı yapılmıştır. Caminin ibadet edilme alan kapasitesi de 37 bin 500 kişilik şeklinde belirlendi. Fakat sert zemin alanlarının bulunması ile yaklaşık olarak 50 bin kişilik namaz kılabilme kapasitesi de olmaktadır.

Camiye ibadet etmek için gelenlerin arada zaman geçirmeleri içinde hat, minyatür, tezhip sanatlarının eğitimi verildiği 8 farklı atölyede bulunuyor. Kadın ve erkeklerin abdest alma yerleri her camide yan yanadır. Yalnız bu durum zorlu olabilir bu neden Çamlıca camisinde kadın erkek abdest alma bölümü ayrı katlarda bulunmaktadır.

İstanbul – Çamlıca – Cami

Aynı zamanda kadına yönelik ekstra alanların bulunmasından ötürü emzirme odası, çocuk ihtiyaçlarının karşılanabileceği bölümlerinin bulunması da ayrıca cami kullanımını arttırıyor. Hatta en çok eksik olarak aranılan cami hamamı da duş şeklinde Çamlıca camisinde bulunuyor. İhtiyaca göre ibadet için gelenler burada duşu kullanabilmektedir.

Çamlıca camisinin teknik bilgilerinin 7 metre 77 cm boyutunda olması ve 125 bin metrekare alan üzerinde kubbe ve kemerlerin bulunmasına ek 220 metre boyunla bulunma bilgileri ile “ fetih süresi “ ‘ne dikkat çekti.  Aynı şekilde 4 adet 107, 1, ve 2 adet 90 metre boyunda toplamda 6 minare son olarak da 35 metreye sahip dev ana kubbe cami içerisinde yer almaktadır.

Olası aksilik ya da afet durumlarının olması dahilinde caminin kurtarma kapasitesi de fazlaca bulunuyor. Bu açıdan 100 bin kişiyi barındıracak nitelikte sivil savunma şeklinde kapalı alan yapılmıştır.

İstanbul – Çamlıca – Cami

Çamlıca Caminin Özellikleri

2013 yılından bu yana hızlı ve yoğun bir şekilde çalışmaları süren Çamlıca cami 7 Mart 2019 yılında açılışı yapıldı. Geniş kapasite ve fazla kullanım alanları ile Türkiye ’nin en büyük camisi olarak da kayıtlarda bulunuyor. Hem kullanım alanları hem de aktiviteleri caminin özelliklerini daha da arttırıyor. İstanbul’un Üsküdar semtinde bulunan Çamlıca camisine ulaşım hem metro hem de otobüsler ile de rahatlıkla gidilebilmektedir. Her alanda ulaşımı kolay olan caminin yakın semtlere yürüyüş mesafesi de hem İstanbullular hem de İstanbul’a gezmek için gelenler içinde avantajlıdır. Bu nedenle Çamlıca Camisine ziyaretçi oranı da oldukça yüksek bekleniyor.


20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir