Web Sitesi Hızlandırma Teknik ve Taktikleri

Web Sitesi Hızlandırma Teknik ve Taktikleri

Web Sitesi Hızlandırma Teknik ve Taktikleri

Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir

Site hızlandırma tekniklerini uygularken web sitenin görsel yapısının bozulmamasına dikkat etmeliyiz. Site hızlandırma tekniklerini oldukça kapsamlı bir şekilde makalelerimde anlatmaya çalışacağım ancak hem bilgi hemde fikir sahibi olmanız için bu makalemde bu tekniklerden bahsedeceğim. Site hızlandırma tekniklerini uygulamamız SEO açısından önemlidir son yapılan güncellemeler ile site hızının seo etkisi önemlidir.

Site hızlandırma tekniklerini madde madde anlatacağım bu teknikleri uyguladığınızda web sitenizde gözle görülür bir hız performansı elde ederek seo için önemli bir adım atmış olacaksınız.

  • Flash Kulanmayın: Web sitesinde bulunan flash görseller ya da sadece flash ile hazırlanan web siteleri her zaman site açılış hızını yavaşlatmaktadır.Flash uygulamaları aşırı derecede sayfaların boyutlarını şişirir, ayrıca google botları flash içerikleri indexleyemedikleri için seo için büyük bir zarardır flash uygulamalar.
  • JavascriptKullanımı: Javascript uygulamaları web site boyutunu şişiren bir başka etkendir. Gereksizjavascript uygulamalarını kullanmaktan her zaman kaçınmalıyız.Javascript boyutlarını küçülterek ve javascriptifooter alanında etkinleştirerek gerekli optimizasyon işlemlerini yapabiliriz.Javascript hızlandırma başlıklı makalemizden detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.
  • CSS Kullanımı: Cssjavascript kadar olmasa da sayfa boyutunu arttıran bir etkendir. Stabil bir stylecss sayfası oluşturarak gereksiz css kodlarını kullanmamak çok önemlidir. Bir stabil stylecss sayfası oluşturmak gereksiz css sorgulamalarının önüne geçerek performans elde etmemizi sağlar.Css konusu site hızlandırma için önemli bir konudur .Sonra ki zamanlarda bir makalemde css konusunu detaylı bir şekilde anlatacağım.
  • Css içi optimizasyon yaparken örnek; .a { font-size:8px;}  gibi genel csstagları kullanmamızda css kod yükünü azaltmaktadır.
  • CssSıkıştırma: Css sıkıştırma teknikleri ile stil css dosya boyutu %70’lere kadar düşürülebilmektedir.Dosya boyutu düşük stil css sayfası hızlı yüklenerek web sitemizin açılış hızına doğrudan etki etmektedir o yüzden bu konuyu önemsemenizi öneririm.Wordpress sistemi kullanıyorsanız cssgzipeklentisi ile css sayfalarınızı sıkıştırabilirsiniz.Eğer wordpress sistemi kullanmıyorsanız.
  • W3C Standartları:W3C html standartları her tarayıcıda uyumlu ve maksimum performans üzerine kurulu olduğu için bu standartları uygulamak bize her zaman web sitemizin stabil bir html yapıda olması ve hız performansı kazandırmaktadır.
  • Hosting Seçimi: Web sitenin bulunduğu hostingya dareseller sisteminin alt yapısı performans açısından iyi olmalıdır.Web sitelerin hızını belirleyen en önemli etkenlerden bir taneside sitenin bulunduğu sistemdir.Türkiye lokasyonlu ve SSDhard disk i5 ya da i7 kullanan serverları tercih etmenizi öneririm.
  • CacheSistemi: Cache sistemi web sitenizdeki görsel gibi dosyaların bir kısmının tarayıcıda depolanmasıdır.Cache sistemi sayesinde bu dosyalar ziyaretçi her ziyaretinde tekrar yüklenmez tarayıcının önbelleğinden hızlıca getirilir buda önemli bir hız performansı elde etmemizi sağlamaktadır.Cachesistemini .htacces dosyasından düzenleyebilmekteyiz.Cache sistemi site hızlandırma teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir.
  • Görsel Optimizasyonu: Web sitemizde kullanacağımız görselleri optimize ettikten sonra kullanmamız site hızı için önemlidir.CssSprite tekniği özellikle web sayfamızın tasarımında kullanacağımız görselleri optimize etmek için önemli bir tekniktir.
  • İntroKullanmayın: Flash ile hazırlanan intro sayfaları ilk açılışta boyutundan dolayı yavaş açılmaktadır bu etken web sitenin açılış hızını kötü yönde etkilemektedir.Ayrıca hit kaybına neden olabilir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir